Sat7 Türk – Yolcu Tiyatro ve Lusavoriç Korosu’ndan “Gomidas” GösterisiKumkapı Patriklik Merkez Meryem Ana Külliyesi’ndeki Vortvots Vorodman Kilisesi Patrik Mesrob II Kültür Merkezi, 12 Kasım Cuma akşamı, “Gomidas” gösterisine ev sahipliği yaptı.

“Yolcu Tiyatro”nun bu oyununu Ahmet Sami Özbudak yazıp yönetirken, Ersin Umut Güler süpervizörlüğünü yaptı. Oyuncu Fehmi Karaaslan’ın canlandırdığı “Gomidas”a 40 kişilik Lusavoriç Korosu, şefleri Hagop Mamigonyan yönetiminde eşlik ediyor ve “Gomidas”la bütünleşiyor.

85 dk süren ve izleyicilerin duygusal anlar yaşadığı gösteride, oyuncu Fehmi  Karaaslan’ın tek kişilik “Gomidas” performansı ve Lusavoriç Korosu’nun Gomidas eserleri ve efektlerle oyuna katkısı görülmeye değer.

Gomidas Vartabed, Osmanlı döneminde Kütahya’da dünyaya gelmiş, yolu Eçmiyadzin, İstanbul, Berlin ve Paris’e düşmüş; Ermeni, Anadolu ve dünya kültürüne derin izler bırakmış, müzikolog, besteci ve koro şefi bir rahip. Hem Anadolu’yu hem “Müzik Kutusu” dediği Ermenistan’ı çok iyi tanıyan, ilhamını bu topraklardan alan, “sesinin duyulduğu her yer deniz kıyısı olan” bu özel sesin, Gomidas’ın yolculuğu birçok trajik hikâyeyle şekilleniyor. 1915’te Ermeni aydınlarla birlikte İstanbul’dan sürülüşünün ardından hayatının son 18 yılını sessizliğe gömülerek geçirdiği akıl hastanesinde, yakın arkadaşının ona miras bıraktığı hayalî koyunun peşinden seslenerek kendi hayat hikâyesinde sıra dışı bir yolculuğa çıkartıyor seyirciyi.
Türkçe ve Fransızca sahnelenen oyunda seyirci dilediği versiyonu seçebiliyor.

SAT-7 TÜRK, oyunun yapımcısı Ersin Umut Güler, yönetmeni Ahmet Sami Özbudak, oyuncusu Fehmi Karaaslan ve Lusavoriç Korosu şefi Hagop Mamigonyan’dan oyunla ilgili görüşlerini aldı.

https://haber.sat7turk.com/yolcu-tiyatro-ve-lusavoric-korosundan-gomidas-gosterisi/

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir