Kapıların Dışında

Yolcu Tiyatro, tiyatro tarihinin en güçlü savaş karşıtı oyunlarından biri olan, Wolfgang Borchert’in “Kapıların Dışında” adlı eserini, dijital görüntü teknolojisini kullanarak sahneliyor. Animasyonlarla oyuncuların iç içe geçtiği ve interaktif olarak sürekli iletişim halinde olduğu sahneleme ile dijital teknoloji oyunun bir parçası olarak kullanılıyor.

Savaşın birey ve toplum üzerindeki yıkıcı etkisinin anlatıldığı oyunda, ruhsal ve fiziksel yaralarla savaştan yurduna dönen bir askerin, döndüğünde hiçbir şeyi eskisi gibi bulamamasının hikayesi anlatılıyor.

Borchert, Nazi karşıtı görüşlerinden dolayı defalarca tutuklandı. Öykü ve şiir kitapları bulunan yazar, tek oyunu olan “Kapıların Dışında” adlı eseri, sağlığının kötüleşmesi üzerine İsviçre’de yatırıldığı bir hastanede yazdı. Borchert, “Kapıların Dışında” dünya prömiyerini yapmadan bir gün önce, 20 Kasım 1947’de, henüz 26 yaşındayken tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu ve ardında savaş karşıtı bir başyapıt bıraktı.

Yazan Wolfgang Borchert
Çeviren Behçet Necatigil
Yöneten Ersin Umut Güler
Animasyon Tasarımı, Ses Tasarımı, Post Prodüksiyon Tufan Dağtekin
Kostüm Tasarımı Özlem Kaya
Işık Tasarımı Servet Ergün
Oyuncular Cenk Dost Verdi, Pervin Bağdat, Burak Üzen, Emre C. Sancar
Afiş/Broşür Tasarımı Uğurcan Ataoğlu
Oyun Fotoğrafları Orhan Cem Çetin, Saygın Serdaroğlu
Yönetmen Yardımcısı Serdar Bordanacı
Asistanlar Emre C. Sancar, Özlem Yılmaz, Turgay Korkmaz
Süre 1 Perde, 85 Dakika

1 Comment

  1. Mehmet Ergün Ekim 14, 2019 at 12:05 pm

    Romanı okurken, beni anlatıyor demiştim, birileri oynar mı acaba diye bekliyordum, isminize de yakışıyor, yolcu tiyatro, 21 Ekim’de izleyeceğim, tebrikler.

    Reply

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir